Alanya Magazin Haberleri

Asuman Çaylar ile Alternatif Tıp hakkında konuştuk

Asuman Çaylar

Yaklaşık 20 yıldır yaşadığı Alanya’da açtığı klinikte şifa dağıtıyor. Alternatif tıbba ilgi duyuyor. Bu durum onu Schüssler Tuzlarına yönlendiriyor. Peki nedir Schüssler Tuzları? İşte Dr. Asuman Çaylar’ın cevapları… Schüssler Tuzları… Duyanınız var mı? Oysa 100 yıldan fazladır Almanya başta olma üzere Avrupa ülkelerinde kullanılıyor. Peki, nedir bu Schüssler Tuzları? Kendi adıyla anılan mineralleri üreten Dr Schüssler’e göre tüm hastalıklar bu tuzlar sayesinde tedavi edilebiliyor. Zaman ilacın tüm hastalıkların olmasa da birçok hastalığın tedavisinde başarılı olduğunu gösteriyor. İşte Aspirin’in pabucunu dama atacak gibi görünen Schüssler Tuzları…

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1967 Malatya doğumluyum. İlköğretimimi Malatya’da tamamladıktan sonra ailemin Adanalı olması dolayısıyla Adana’ya taşındık. 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun oldum. Ardından mecburi hizmet için Ordu’ya gittim. Ardından da Alanya’ya geldik.

Kaç yılıydı? 17 yıl bitti. Şu anda turizm hekimliği yapıyorum. Daha önce Verem Savaş Dispanseri’nde çalıştım. Hem tam gün yasasının hem de turizmin ağırlık basmasından dolayı turizm hekimliğine yöneldim. Gördüğünüz gibi klinik işletiyorum. Alternatif tıbba da ilgi duyuyorum. O yüzden de Schüssler Tuzları ile ilgili bir seminere katıldım. Şu anda da hem turizm hekimliği hem de Schüssler Tuzları için bir çalışma yapıyorum. 2 çocuk annesiyim.

Alanya geliş nedeniniz? Devlet memuruyduk. Mecburi hizmetimizi tamamladık. Eşimin Antalyalı olması nedeniyle Antalya bölgesine tayinimizi istedik. Alanya’yı verdiler. Alanya Verem Savaş Dispanseri’nde göreve başladım. Önceleri burada çok kalacağımı düşünmüyordum ama buraya gelen gidemiyor herhalde. Sonra muayene, çoluk çocuk derken Alanya’yı da çok sevdim.

Alternatif tıbba ilginiz ne zaman başladı? Akupunktur, Schüssler Tuzları tedavisi gibi dallar ilgimi çekiyordu ama eğitimlerine fırsatım olmuyordu. Çünkü bunların hepsi eğitimlerle yapılacak tedavi. Akupunktur için kurslar veriliyor; 6 ay mesela… Schüssler Tuzları için de bir aylık bir eğitim gerekliydi. Schüssler’i zaman ve eğitim süreci nedeniyle tercih ettim. Ama Türkiye’de alternatif tıp aslında yeni. Yönetmelikler de çok yeni. Hatta birçok şeyin yönetmeliği yok. Yaptığınız şeyin ne olduğu bile belli değil. Birçok insan öyle ya da böyle farklı gözlerle bu tedavi sistemine bakıyor. Çünkü daha oturmadı ama bu konu da oturacak ve geleceği parlak. Bakalım ne olacak!

Alternatif tıp denilince aklımıza sorular geliyor. Güven mesela… Aslında alternatif tıp, dünyada uygulanan bir tedavi sistemi. Fakat televizyonlarda o kadar şarlatan var ki insanlar korkuyor bu tedavi sisteminden. Ya da eften püftenmiş gibi geliyor. Ama öyle değil; mesela Çin’de bulunan akupunktur çok eski bir tedavi sistemi. Sadece medikal tedavi daha ciddiye alınıyor. Schüssler tedavisinde de birçok rahatsızlık gideriliyor ama bilinmiyor ve gündeme de gelmiyor. Belki de konservatif tedavide bir kayıt, sonuç var ve bulgular yazılıyor ondan. Ama alternatif tıpta bir kayırt yok, yazılı sonuç yok… Şimdilik medikal tedaviye yardımcı olarak kullanılıyor.

Alternatif tıbbı herkes yapabilir mi, mesela şimdi sizin yaptığınız alternatif tıpta diploma zorunlu mu? Schüssler Tuzları konularında eğitim alırken sadece doktor yoktu. Eczacı, diş doktoru, tıbbi mümessil… Ama sağlıkla bir anlamda ilişkisi olanlar vardı. Akupunktur ise sadece doktorlar tarafından yapılıyor.

Sağlık çok büyük bir sektör. Alternatif tıpa eskiden ve şimdilerdeki ilgiyi kıyasladığınızda neler söyleyeceksiniz? Bazı şeyler alternatif tıpla başladı. İlaçlara bakarsanız bitkilerden elde ediliyor. Aslında alternatif tıp daha eski. Ama sonra medikal tıp alternatifin önüne geçiyor. Sonra ilaç sanayisi gelişiyor. Eğitimlerde de medikal tıbba önem verilmesi ile de günümüzdeki değer ortaya çıkıyor.

Alternatif tıpla hastalıkların önüne geçebilir miyiz? Tedavisi olmayan hastalıklar çeşit çeşit ve alternatif tıbbın çözemediği hastalıklar var. Ama alternatif ilaçlarla hastanın yaşam kalitesi artırılabiliyor. Aslım, epilepsi gibi hastalıkların tedavisi yok. Medikal tedavi de buna cevap veremiyor ama alternatif tıpla hastanın yaşam kalitesini artırabiliyoruz.

Schüssler ile tedavi yeni bir duyum benim için en azından bu böyle… 1847 yılında biokimyanın kurucularından olan Dr. Schüssler tarafından bulunan bir tedavi ama ben de yeni duyuyorum. Türkiye’de bu yeni ama Almanya’da çok yaygın. Yabancı hastalarım bunu çok iyi biliyor. Yabancı hastalarım da bunu ilaç gibi değil yiyecek maddesi gibi kullanıyor. Biz de burada buna “eksiklik tedavisi” diyoruz. Yani vücudun hücrelerinin iyi çalışması için bütün hücre içindeki minarelerin tam olması gerekiyor. Biz buna tuz diyoruz ama tuz da mineral. Aslında tam adı Schüssler Mineral Tedavisi. Önce eksiklikleri saptıyoruz kişide. Bunu nasıl yapıyoruz? Hücre içinde eksiklik oluştuğunda yüzde renk değişikliği oluyor. Biz de kişinin yüzündeki bu renk değişikliğini okuyarak eksiklikleri yazıyoruz. Hasta sonrada bunları kullanmaya başlıyor. Bir tedavinin süresi üç ayı buluyor ve bu üç ay sonunda hastaya tekrar yüz testi yapıyoruz. Eğer vücuttaki hücreler döngüyü tamamlamışsa verilen tedavi başarıya ulaşmış demek oluyor. Ve bu kesinlikle yaşam kalitesini arttırıyor.

Tedavi değil bu… Tedavi edici hastalıkları var ama tedavi edilmeyecek hastalıkları tedavi ediyor demiyorum. Mesela yoğun alerjilerde, astım hastalarında, kronik alerjilerde tedavi edici özelliği var.

Yaş grubu var mı? Hamileler de kullanabiliyor. Çocuklarda kullandığımızda ise doz farkı var. Yeni doğan bebeklerde bile kullanılabiliyor. Demir eksikliklerinde, şeker hastalıklarında, saç ve tırnak kırılmalarında… Daha çok rahatsızlıklarda kullanabiliyoruz.

Bir aspirin diyebilir miyiz? Evet, ama insanların haberi yok. Bütün mesele de buradan kaynaklanıyor. Aspirin gibi özelliği olan bir hastalık mesela ilacın dört numaralısı Aspirin’in özelliklerini içeriyor.

Kaç çeşit var? 12 çeşit var. Her numara farklı rahatsızlıklara iyi geliyor.

Her yerde satılıyor mu? Maalesef. Bu bir arz ve talep meselesi. Tanınmadığı için her yerde yok. Ben de tanıtım amaçlı getirdim. Eczanelerde var mı yok mu bilmiyorum.

Yan etkisi var mı? Bir tek kafeinlerde kullanılmıyor. Bu ilacı alanlar kafein almasınlar.

Fiyatı ne kadar? Bir kutuda 400 hap var ve 45 lira civarında. Günde 10-15 adet kullanılabiliyor.

Hangi hapı kullanacağını nerden biliyoruz? Yüz teşhisi yapılınca bazı eksiklikler çok fazla çıkıyor. Bu ilaçtan günde 30-40 adet alabilirsiniz. Dilaltında kullanılıyor ve ağzı yormuyor.

Günde 10 adet tüketen kahve, kolayı, çayı nasıl içecek? Tüketmeyecek. Bu yaşam şeklinden çıkmamanız gerekiyor.

Asuman Çaylar

Sadece hasta olan mı kullanabiliyor? Hayır, herkes kullanabiliyor. “Çok isteksizim, uykum kaçıyor, normal hayatımdan şikayetçiyim” diyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

Yüz teşhisi dediniz. Nasıl oluyor bu? Gün ışığında bunu yapabiliyorum. Makyaj malzemesi, güneş kremi olmayacak. Yarım saat yüzünüzü inceliyorum. Yüzünüzdeki eksikleri ortaya çıkarıyorum. Vücuttaki eksiklikleri yüzünüzden sadece Schüssler yöntemiyle algılıyoruz. Bunun teşhis yöntemi böyle. Bu ilaçlar çok ünlü Türkiye’de çok bilinmiyor ama bu alternatif ilacı, çok önemli simalar kullanıyor.

Yerli ile yabancı kıyaslaması yaptığınızda ne tür farklılıklarımız var? Yabancılar alerjiye daha yatkınlar. Norveçliler daha çok bana geliyor. 4 numaralı tuzun gereksinimi daha fazla. Türklerde ise 6 numaralı tuzun eksikliğini hissediyorum bir de 2 numaralı tuzumuz var; bütün herkeste nerdeyse eksik olan şey.

Yani 6 numara derken? 6 numara sindirim sistemi ve alerjiyle ilgili hastalıkları kapsıyor. Şişkinlik, hazımsızlık egzama gibi deri yüzeyinin bozulması… Bunları daha çok görüyorum.

İklim şartlarından mı? Daha çok yiyeceklerle ve yaşam şekilleriyle alakalı bir durum. Tükettiğimiz besinlerin vücuda faydalı olup olmadığıyla alakalı. Bebeğe anneden geçen eksiklikte önemli etken.

Zayıflamada kullanılabiliyor mu? Aslında direk zayıflama aracı değil ama eksikliklerden dolayı 40’lı yaşlardan sonra insanlar sindirim enzimlerinin azalmasıyla kilo alıyorlar. Bazı minarelerin yerini doldurduğu ve metabolizmayı düzene soktuğu için zayıflamaya katkısı oluyor.

Asuman Çaylar

Tuz derken farklı şeyler algılıyoruz. Bunu tuzla karıştırmamak gerekiyor. Mineralleler bunlar.

İlacı almak için doktor veya reçete şart mı? Hayır, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumları) kapsamında değil. Reçete de gerekmiyor. Ama kafanıza göre almanız çok doğru değil. Yüz teşhisi yapıldıktan sonra ilacı kullanmak daha doğru çalışma olacaktır.

İlaç diyebiliyor muyuz? Sonuçta denizden çıkarılan minerallerden yapılıyor. İlaç dediğimizde de insanlar korkuyor. Mineral tedavisi demek daha doğru.

Kullanımı yaygın değil… Daha çok yabancılarla çalışıyorum. Yerli insanlar biraz da çekinceli. Sanırım yabancıların bunu iyi bilmeleri de bunda etken.

Alternatif tıbba nasıl bakmamız gerekiyor? Medikal tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda devreye girmiş. Kansersiniz mesela; Allah korusun yapacak bir şey yok. Kalan süreyi ağrısız, sızısız geçirmeniz gerekiyor. Aldığınız ilaçların size zararı dokunuyor. Ne yapacaksınız? Bu yüzden alternatif tıbba insanlarımız yöneliyor. Ama zaman zaman bunun önüne geçiyor. Alerjisi olanların kullandığı önemli bir alternatif. Ateşi, ağrıyı düşürüyor, kanamayı durduruyor. Aslında ilaç gibi kullanılıyor.

İnsan düşünceyle kendi kendini iyileştirebiliyor mu? Düşünce ile aslında bazı hastaları yenemezseniz de depresyonları yenebilirsiniz

Asuman Çaylar

Kanseri yenebilir miyiz? Stresin vücut drenciyle çok alakası var. Mesela korku, panik alanında salgılanan hormonlar bağışıklık sistemini çökertiyor. Bu açıdan baktığınızda bağışıklık sistemi düşüyor ve kanser hücresi artıyor. Siz bağışıklık sistemini artırdığınızda kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyebilirsiniz. Bu da sizin yaşam kalitesini artıracaktır. Pozitif düşünce vücutta pozitif salgılar yayacaktır.

Siz kullanıyor musunuz? Evet, dört mineral var.

Aynı anda alabiliyor musunuz? Gündüz kullandıklarımı küçük bir kutuya koyuyorum ve aklıma geldikçe alıyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Kahve içenlerin 48 saat boyunca ilacı almaması gerekiyor. Red Bull da kullanılmaması gerekiyor.

Sigara: Kullanmıyorum Alkol: Sosyal içiciyim Spor: Tenis, bisiklet ve yürüyüş Futbol: Galatasaray Yemek: Yaprak sarması Sinema filmi: Dedemin İnsanları TV: İlgim çok yok. Vazgeçmediğiniz: Çay Kitap: Kayıp Gül Aracınız: Renault Parfüm: Efora Siyaset: CHP AK Parti: İyi şeyler yapıyorlar Recep Tayyip Erdoğan: Başbakan Atatürk: Bambaşka bir insan Alanya: Vazgeçilmez Doktor: Mesleğim İlaç: Ağrı kesici Tıp: Doktor İyi yönünüz: Pozitif olmam Kötü yönünüz: Kararsızım Deniz: Olmadan yaşayamam

Kartopu
Öz disiplin

Popüler Arama Kelimeleri: , , , , , , ,

1 Yorum

  1. Bahsettiğiniz ürünler http://www.sifaocagi.com.tr/Schussler-Tuzlari,LA_110-2.html#labels=110-2

    buradkai ürünlker mi acaba.

Haber ile ilgili iletişime geç